Srijeda, 6. 3. 2024. od 10 – 13 sati
TRANSPORT I LOGISTIKA U BiH
PRIJEDLOG ZAKONA O PRIJEVOZU
OPASNIH MATERIJA / TVARI
Prema podacima JP Željeznice FBiH na godišnjem nivou u Federaciji BiH se prometuje nešto više od 1.000.000 tona nafte i naftnih derivata te oko 50.000 tona LPG-a.
Vlada Federacije BiH prošle je godine utvrdila Prijedlog zakona o prijevozu opasnih materija/tvari koji je upućen u parlamentarnu proceduru. U obrazloženju razloga za donošenje tog zakona kaže se da su proizašli iz potrebe da se oblast koja obuhvaća prijevoz opasnih materija/tvari na jedinstven način uredi na teritoriji Federacije BiH. Taj zakon ima za cilj sprečavanje opasnosti te povećanje nadzora i sigurnosti saobraćaja u toku prijevoza opasnih materija/tvari koje svojim eksplozivnim, samozapaljivim i zapaljivim, isparljivim, otrovnim, zaraznim i radioaktivnim osobinama predstavljaju opasnost za sigurnost ljudi, materijalnih dobara i okoliša.
Najsporniji su postali članovi tog predloženog Zakona 6. i 95. u kojima se kaže kako se:
“Radi zaštite života i zdravlja ljudi, životne sredine, materijalnih dobara i sigurnosti saobraćaja, prijevoz opasnih materija klase 3, koje se odnose na naftu i naftne derivate, na teritoriji Federacije BiH do rafinerije i naftnih skladišta (terminala) obavlja se željezničkim saobraćajem, a od naftnih skladišta (terminala) do krajnjeg kupca (stanica za snabdijevanje gorivom motornih vozila) cestovnim saobraćajem, osim ako je ugovorima iz člana 7. ovog zakona drugačije određeno”, navodi se u članu 6.
S druge pak strane u istom tom Zakonu piše i kako će “Vlada Federacije BiH, na prijedlog Komisije iz člana 91. ovog zakona, donosi propis kojim će se definirati način uplate, visina i raspodjela sigurnosne ekološke takse u skladu sa članom 6. ovog zakona”, govori član 95.
Visinu ekološke takse određivala bi Vlada FBiH i načina prijevoza nafte i naftnih derivata do terminala koji bi se obavljao željezničkim saobraćajem, i od terminala do benzinskih stanica cestovnim saobraćajem.
“Prikupljena sredstva po osnovu sigurnosne ekološke takse bi se koristila isključivo za održavanje i izgradnju željezničke infrastrukture (mostovi, tuneli, kolosiječni zastor, pragovi, šine, elektrotehnička željeznička postrojenja i uređaji, signalno sigurnosni i telekomunikacijski uređaji…)”, navodi se između ostalog.
Sigurnosna taksa bi se prikupljala na posebnom računu.
Sigurnosna ekološka taksa bi bila u visini od 0,03 KM/litru i odnosila bi se samo na naftu i derivate koji se ne prevoze željeznicom.
Nafta i naftni derivati koji se prevoze željeznicom bili bi izuzeti od takse s time da se trenutno u FBiH na godišnjem nivou prevozi manje od 10 posto nafte i naftnih derivata.
Što o tome kažu privrednici kojima je posao vezan upravo uz prijevoz i logistiku opasnim materijama / tvarima, saznat ćete u srijedu, 6.3.2024. od 10-13 sati.
REGIONALNO ŽELJEZNIČKO POVEZIVANJE
U CILJU BRŽEG TRANSPORTA ROBA
Željeznice u oba entiteta BiH imaju planove razvoja u više pravaca. Značaj dio tih planova odnosi se na intermodalni transport, što znači integriranje najmanje dvaju vidova prometa, odnosno u ovom slučaju vodnog i željezničkog, prvenstveno u kontejnerskom prometu iz Luke Ploče prema krajnjem korisniku u BiH ili Srednjoj odnosno Jugoistočnoj Evropi.
U skladu s tim željeznice u BiH imaju vrlo dobre mogućnosti ne samo u ekološki prihvatljivom transportu već i u privrednom razvoju BiH. Ali, bez osuvremenjivanja postojećih i budućih željezničkih pravaca na području Jadransko-jonske regije teško će konkurirati cestovnom/drumskom prometu. Zato je i regionalno povezivanje željeznicama i privatnim operaterima budućnost razvoja željeznice u BiH. Međutim, kao i u svim drugim segmentima i privrede i društva pojavljuju se brojne prepreke i nedoumice o kojima će se raspravljati na Drugom panelu o željeznici u sektoru energije i ekologije.*
NE PROPUSTITE: SRIJEDA, 6.3.2024. od 10-13 sati